THE 5-SECOND TRICK FOR BADANIE OCT

The 5-Second Trick For Badanie oct

The 5-Second Trick For Badanie oct

Blog Article

Optyczna koherentna tomografia oka umożliwia również przeprowadzenie Doggyłębnej analizy kondycji tarczy nerwu wzrokowego i ocenę wielkości uszkodzenia znajdujących się w nim włókien. Poprzez wykonanie OCT oka można zdiagnozować:

Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w zakresie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, okołotarczowych włókien nerwowych i struktur przedniego odcinka oka. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy a hundred% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Dzięki badaniu SOCT można szczegółowo ocenić strukturę siatkówki, nerwu wzrokowego, tylną część ciała szklistego, kąt przesączania oraz rogówkę.

Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem.

Nie ma przeciwwskazań do wielokrotnego wykonywania OCT u tej samej osoby czy obostrzeń wiekowych, chociaż osoby w starszym wieku mogą po nim odczuwać zmęczenie i dezorientację. Możliwość powtarzania badania pozwala na śledzenie publishępów choroby, co w przypadku jaskry, AMD (ang.

Zielony oznacza normę, żółty wartości graniczne, a czerwony wskazuje na nieprawidłowości. Na wydruku z badania widoczna jest przebiegająca przez te obszary czarna linia wskazująca aktualny stan zdrowia gałek ocznych pacjenta.

Czy OCT oka boli? Nie, badanie OCT nie wywołuje dolegliwości bólowych. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą można wykonać u każdego bez względu na wiek (u dzieci, dorosłych, seniorów i kobiet w ciąży).

Nieinwazyjność badania OCT oka sprawia, że powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko po zakończeniu czynności diagnostycznych. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że w wyniku podania kropli rozszerzających źrenice będą doświadczać zwiększonej wrażliwości na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, i ogólnego pogorszenia widzenia.

Badanie OCT należy do badań, które można wykonać bezpłatnie, korzystając z finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. By skorzystać z tomografii dna oka w ramach refundacji, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza oraz wybór placówki, która posiada podpisaną umowę z NFZ.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

OCT oka wykonuje lekarz okulista posiadający odpowiednią wiedzę oraz przeszkolenie pozwalające mu na obsługę wykorzystywanego przy badaniu specjalnego aparatu. Urządzenie to umożliwia dokonanie dokładnych oględzin zarówno przedniej, jak i tylnej website części gałki ocznej wraz z plamką żółtą.

W przypadku uzyskania niejednoznacznego wyniku badania OCT tarczy nerwu wzrokowego, okulista najczęściej zaleci powtórzenie badania po kilku miesiącach. Biorąc pod uwagę, że jaskra to choroba publishępująca, brak istotnej progresji w badaniu OCT w ciągu kilku miesięcy lub lat pozwala najczęściej na wykluczenie rozpoznania jaskry. Należy pamiętać, że badanie kolejne badania OCT tarczy nerwu wzrokowego należy wykonywać na tym samym aparacie, na którym wykonano pierwsze badanie – dzięki temu lekarz będzie mógł porównać badania między sobą.

Na wydruku z badania widoczna jest przebiegająca przez wymienione obszary czarna linia. Wskazuje ona aktualny stan zdrowia narządu wzroku pacjenta. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie każdy wynik OCT poniżej normy stanowi powód do niepokoju. Pacjent powinien powstrzymać się od samodzielnej interpretacji odczytów i nie wyciągać pochopnych wniosków.

Report this page